Dini Eğitim ve Hafızlık Desteği Projesi

‘’Sizin En Hayırlınız Kuran Öğrenen ve Öğretendir’’

Dini bütün toplumların ortaya çıkabilmesinin en önemli İslami ilim eğitiminin yaygın ve güçlü olmasıdır. Derneğimiz bu hedefle Afrin ve köylerinde projeler üretmekte ve uygulamaktadır. Projenin uygulama alanı olan Afrin ve köylerinde dini eğitimdeki eksiklik bu bölgeye ehemmiyet gösterilmesini gerektiriyor.

İlla Namazım projesi

Bu proje üç ayaktan oluşmaktadır. İlk ayak Afrin Din İşleri Kurulu ve Şam Vaizler Derneği beraber yapılan ‘’İlla Namazım’’ adlı projedir. İlla Namazım projesi hayatın manevi ve ahlaki yönüyle ilgili gençlerin eğitilmesini amaçlıyor. Proje Hz. Ebubekir Camisi’nde gerçekleşti. 200 yakın genç bu camide namaz kılmaya özendirildi, kötü huylardan kaçınmaları ve güzle ahlakta sebat etmeleriyle ilgili etkinlikler ve yarışmalar yapıldı. 2019 yılı Ramazan Bayramı’nın ilk gününde katılımcıları ödüllendirmek adına bir kapanış töreni yapıldı. 

Kuran Tomurcukları projesi

İkinci ayak Afrin Din İşleri Kurulu ile beraber Afrin’de açılışı yapılan Kuran Tomurcukları projesidir. Projenin amacı gençlerin ilim hayatını desteklemek ve hafızlığa teşviktir. Afrin bu anlamda ciddi eksikliklerin olduğu bir beldedir. İlk aşamada proje iki köyde 300 kız ve erkek öğrenciyi hedef aldı. Maabatlı ilçesinde Hz Ali Camisi’nde ve Kavkaba köyündeki Kavkaba Camisi’nde eğitimler yapıldı. Daha sonra eğitimler Afin şehir merkezindeki Ahmet bin Hanbel Mescidi, Enes Bin Malik Mescidi ve Zeytin Dalı Camisi’nde ve Yakhur köyü mescidinde devam etti.

Dini eğitim merkezine öğrencilerin ulaştırılması projesi

Projenin üçüncü ayağı da Afrin’deki dini eğitim merkezine öğrencilerin ulaştırılması projesidir. Bölgede toplu ulaşımın olmaması ve özel ulaşımın maliyetinin çok yüksek olması derneğimizi okuldan uzak öğrencileri taşımalı eğitim masraflarının üstlenmesine karar vermesini sağlamıştır. 

Daha iyi bir Gelecek Yapalım

Daha iyi bir Gelecek Yapalım