“SALSABIL” Sebil Su Projesi

‘’Hayatı Olan Her Şeyi Sudan Yarattık’’

Afrin’de bulunan köylere temel hizmetlerin sağlanması hedefiyle bağlantılı olarak bu bölgelere acilen su kuyuları açılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple Arap Boran, Kefr Rum ve Ali Garo köylerine su kuyuları açılmış ve su depoları kurulmuştur. 

Proje Hakkında

Su kuyuları açılmış ve etraflarına 11 ton kapasiteleri su depoları kurulmuştur. Ayrıca suyun çıkarılması ve depolanması esnasında elektrik ve jeneratöre ihtiyaç duyulmamsı adına güneş panelleri de kurulmuştur. Kuyuların açılması ve depoların oluşturulması sayesinde Arap Boran, Kefr Rum ve Ali Garo köyleri içme ve kullanım suyuna erişim sağlamıştır. Kuyular bu köylere kurulan Mahmud, Hz İbrahim ve Tevhid camilerinin yanına açılmıştır. 

Uygulama

Derneğimiz ilk kuyuyu Arap Boran köyüne kurmuştur. Köyde yakın zamanda yerlerinden edilmiş 100 aile yaşamaktaydı. Kuyu daha önce derneğimiz tarafından ibadete açık hale getirilen Mahmud Cami’nin yanına yapılmıştır. Kuyu ibadet edenlere ve köy halkına hizmet vermektedir. Kuyunun yanına 11 ton kapasiteli depo da eklenmiştir. Günün hersaatinde depoya su çekimi gerçekleştirilebilsin diye güneş paneli de eklenmiştir. Ayrıca civar şehir ve köylere seyahat eden insanlar faydalansın diye yol kenarına bir çeşme de kurulmuştur. Kefr Rum köyüne daha önce derneğimiz tarafından inşaatı yapılan Hz. İbrahim Cami’nin yanına su kuyusu kurulmuştur. Cami ahalisi ve köy halkı bu kuyudan faydalanmaktadır. Kuyu günün her saatinde suyun mevcudiyetini sağlamak için gerekli tüm teçhizatla donatılmıştır.

Daha iyi bir Gelecek Yapalım

Daha iyi bir Gelecek Yapalım