Üniversite Öncesi Öğrenci Destek Projesi

‘’İlim Kolonsuz Yükselen Bir Evdir’’

Eğitimli bir nesil inşa etmeyi başarmak toplumlar için çok önemlidir. Eğitimin temel direği olan öğreni ve öğretmenlerin desteklenmesi bu yüzden çok kıymetlidir. Derneğimiz bu sebeplerle Suriye’nin kuzey bölgelerindeki lise öğrenilerini, üniversiteye hazırlanan öğrencileri ve öğretmenleri destekleme kararı aldı. 

Lise Öğrencilerine Destek (Mahmud Bursu)

Derneğimiz Afrin. Bab ve çevre köylerde 55 öğrenciye üniversiteye hazırlık aşamasında maddi destek sağladı. Bab ve Afrin şehrindeki 50 lise öğrencisine destek verilirken Yakur köyünden 10 öğrenci de bu destekten faydalandırıldı. Afrin şehrinden 73 öğrenci yine aynı destek kapsamında programa dahil edildi. Yine bu girişimin bir parçası olarak derneğimiz Doğu Guta’dan göç etmek zorunda kalmış 100 öğretmene maddi destek sağladı. 

Afrin’de YÖS Kursu

Projenin ikinci kısmı üniversite okumak isteyen öğrencilerin desteklenmesidir. Derneğimiz bu amaçla Afrin şehrinde YÖS’e hazırlık kursu açmıştır. Yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan 25 öğrenci bu kurstan faydalanmıştır. 6 ay boyunca tüm sınav müfredatını görüp kitap desteği de aldılar. Proje 2019 Eylül ayında başlamış Şubat 2020’de nihayete ermiştir. 

‘’Okuma Evi Girişimi’’

Bu girişim de öğrenci destek projesinin ayaklarından biriydi. Şubat 2020’de başlayıp 6 ay devam etmiştir. Afrin şehrinde 14 öğrenci eğitime uygun hale getirilen bir evde yaşamış ve eğitim almıştır. Bu evin eğitime uygun hale getirilmesi aşamasında dİlip Valiliği’nden yardım alınmıştır. 

Daha iyi bir Gelecek Yapalım

Daha iyi bir Gelecek Yapalım